Wrzesień 2021

Wraz z Muzeum Podlaskim w Białymstoku zorganizowaliśmy wystawę numizmatyczną „Pieniądz czasów wojny i okupacji 1939-1945”. Wernisaż odbył się 1 września 2021 r. Wystawę można obejrzeć w Muzeum Historycznym w Białymstoku (oddział Muzeum Podlaskiego), w dniach 1.09 – 19.12.2021 r. Wejście jest bezpłatne. Realizację projektu finansowo wsparł Narodowy Bank Polski, za co serdecznie dziękujemy!

Fot. Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Fot. Ida Stefanowicz, NBP

Grudzień 2019

W dniu 2 grudnia 2019 r. ruszyła druga edycja projektu „Numizmatyka dla smyka”. Realizację obu edycji projektu finansowo wsparł Narodowy Bank Polski, za co serdecznie dziękujemy! Projekt naszej fundacji ma na celu zapoznanie dzieci z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi numizmatyki; historia powstania monet i banknotów, co dawniej służyło jako pieniądz, zabezpieczenia banknotów. Zapoznajemy dzieci także z pieniędzmi współczesnymi oraz poruszamy zagadnienia płatności elektronicznych oraz uświadamiamy związane z nimi zagrożenia ze strony przestępców.

Serdecznie dziękujemy Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. za wspaniałą darowiznę banknotów testowych „Ignacy Matuszewski”, które trafią do dzieci objętych wsparciem drugiej edycji projektu, jako upominki numizmatyczne i zachęta do tworzenia własnych kolekcji. Banknoty posiadają nowoczesne zabezpieczenia, które zaprezentujemy przedszkolakom podczas naszych zajęć.

Serdecznie dziękujemy Panu Markowi Melcerowi, właścicielowi Podlaskiego Gabinetu Numizmatycznego za darowiznę monet. Monety zostaną przekazane przedszkolakom, jako upominki numizmatyczne i zachęta do tworzenia własnych kolekcji.

Październik 2019

Z okazji 21 Aukcji Antykwariatu Numizmatycznego Michała Niemczyka zostaliśmy zaproszeni do wygłoszenia referatu na wykładach numizmatycznych, które odbyły się w Hotelu „Westin” w Warszawie. Panel miał tytuł „Kolekcje numizmatyczne – pasja i inwestycja, a współczesne zagrożenia”. Organizatorami eventu byli Antykwariat Numizmatyczny Michała Niemczyka oraz Polskie Towarzystwo Numizmatyczne.

dr Mieczysław Morka (Warszawa)
Kolekcja Potockich zaginiona i odnalezione, ale bez „złota”.

Mateusz Woźniak (Kraków)
Numizmatyka krakowska w dobie wojen światowych.

Jacek Sarosiek (Białystok)
„Mamy własną policję, administrację, pocztę, będziemy mieć i własną walutę”, czyli o pieniądzach getta łódzkiego.

dr Szymon Krajnik (Warszawa)
Kolekcjonowanie monet, a prawo – wybrane problemy.

Marzec 2019
num

W dniu 20 marca 2019 rozpoczęliśmy w białostockich przedszkolach realizację autorskiego projektu edukacyjnego pt. „Numizmatyka dla smyka„. Projekt będzie realizowany do 19 czerwca 2019. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, wsparciem w tej edycji zostało objętych 12 przedszkoli. Projekt zakłada przeprowadzenie trzech zajęć: o monetach, o banknotach oraz o pieniądzu plastikowym, w grupach dzieci 5- i 6-letnich. Każde zajęcie składa się z:

  1. Aspektu poznawczego – poprzez opowieści prowadzącego, obejrzenie prezentacji multimedialnych oraz wykorzystanie tablic edukacyjnych zapoznajemy dzieci z historią powstania pieniędzy (monet, banknotów), ciekawostkami związanymi z tematyką numizmatyczną, a także zagadnieniami praktycznymi, na przykład umiejętność bezpiecznego korzystania z kart płatniczych.
  2. Zabawy ruchowej – po dużej dawce wiedzy, dzieci muszą sobie ją utrwalić oraz nieco się rozruszać.
  3. Pracy plastycznej – dzieci wykonują własne projekty monet, banknotów.

Podczas zajęć o monetach i banknotach, dzieci otrzymują od nas drobne upominki numizmatyczne, które mogą być początkiem powstania ciekawych, dziecięcych kolekcji. Ze względu na duże zainteresowanie, planujemy kolejną edycję projektu w roku szkolnym 2019/2020.

Specjalne podziękowania składamy firmie Antykwariat Numizmatyczny Michała Niemczyka z Warszawy. Realizatorzy projektu, a przede wszystkim dzieci są wdzięczne za zakup wspaniałych materiałów biurowych, potrzebnych do projektowania własnych monet i banknotów. Serdecznie dziękujemy także za zakup lup oraz paczek banknotów. Bez lupy numizmatyk nie mógłby być detektywem w świecie pieniędzy, a otrzymane pierwsze monety i banknoty, być może staną się przyczynkiem do tworzenia własnych, coraz poważniejszych zbiorów.

Maj 2017

Fundacja została zaproszona do wygłoszenia wykładu na temat pieniędzy getta łódzkiego, na dwudniowych warsztatach numizmatycznych, na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie.