Maj 2017

Fundacja została zaproszona do wygłoszenia wykładu na temat pieniędzy getta łódzkiego, na dwudniowych warsztatach numizmatycznych w Berlinie.

Marzec 2019

num

W dniu 20 marca 2019 rozpoczęliśmy w białostockich przedszkolach realizację autorskiego projektu edukacyjnego pt. „Numizmatyka dla smyka„. Projekt będzie realizowany do 19 czerwca 2019. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, wsparciem w tej edycji zostało objętych 12 przedszkoli. Projekt zakłada przeprowadzenie trzech zajęć: o monetach, o banknotach oraz o pieniądzu plastikowym, w grupach dzieci 5- i 6-letnich. Każde zajęcie składa się z:

  1. Aspektu poznawczego – poprzez opowieści prowadzącego, obejrzenie prezentacji multimedialnych oraz wykorzystanie tablic edukacyjnych zapoznajemy dzieci z historią powstania pieniędzy (monet, banknotów), ciekawostkami związanymi z tematyką numizmatyczną, a także zagadnieniami praktycznymi, na przykład umiejętność bezpiecznego korzystania z kart płatniczych.
  2. Zabawy ruchowej – po dużej dawce wiedzy, dzieci muszą sobie ją utrwalić oraz nieco się rozruszać.
  3. Pracy plastycznej – dzieci wykonują własne projekty monet, banknotów.

Podczas zajęć o monetach i banknotach, dzieci otrzymują od nas drobne upominki numizmatyczne, które mogą być początkiem powstania ciekawych, dziecięcych kolekcji. Ze względu na duże zainteresowanie, planujemy kolejną edycję projektu w roku szkolnym 2019/2020.

Specjalne podziękowania składamy firmie Antykwariat Numizmatyczny Michała Niemczyka z Warszawy. Realizatorzy projektu, a przede wszystkim dzieci są wdzięczne za zakup wspaniałych materiałów biurowych, potrzebnych do projektowania własnych monet i banknotów. Serdecznie dziękujemy także za zakup lup oraz paczek banknotów. Bez lupy numizmatyk nie mógłby być detektywem w świecie pieniędzy, a otrzymane pierwsze monety i banknoty, być może staną się przyczynkiem do tworzenia własnych, coraz poważniejszych zbiorów.